Как се (л)обират лаври в Брюксел

БЛАГОДАРЕНИЕ НА КОМЕНТАТОР В БЛОГА ПОПАДНАХ НА СТАТИЯ ЗА ЛОБИРАНЕТО В ЕС. МОЖЕ ДА ПРОЗВУЧИ ВРАЖДЕБНО КЪМ ЕВРОКОМИСАР КРИСТАЛИНА ГЕОРГИЕВА, КОЯТО ПОЛУЧАВА В МОМЕНТА СИМПАТИИТЕ НА БЪЛГАРИТЕ ( СПОРЕД ПРОУЧВАНИЯ НА СОЦИОЛОЗИ), НО ВЪВ ВСИЧКИ СЛУЧАИ СТАТИЯТА НА БОЖИДАР ЧЕКОВ РАЗГЛАСЯВА ВАЖНИ ФАКТИ ОТ ЗАДКУЛИСИЕТО НА “ГОЛЯМАТА ПОЛИТИКА” И ПОДБУЖДА КЪМ РАЗМИСЪЛ.


ОТ ДАН КОЛОВ ДО КРИСТАЛИНА

Автор: Божидар Чеков

Между 1915 и 1935 година един българин е най-силният борец в Света.
Неговата титла на Световен шампион е извоювана след 1500 мача, проведени
по ринговете на цялото земно кълбо. От София до Париж и от Токио до Ню
Йорк, Данчо от с.Сенник Севлиевско, тръшка всички противници за радост на
своите съотечественици.

Провъзгласяването на Кристалина Георгиева за еврокомисар на годината и
всичко което се изписа и изговори по този въпрос, напомнят опиянението,
което българите са изпитвали след всяка победа на Дан Колов. За разлика от
бореца обаче, нашата представителка в Брюксел не е победила никой. Тя беше
номинирана (провъзгласена) от едно електронно списание „European Voice”,
част от англииската група „The Economist” и разпространявано единствено чрез
абонамент. Подобни издания в Брюсел има повече от две хиляди. Никой не
знае кой точно ги чете, защото списъкът на абонатите се пази в тайна.

Що се отнася да „European Voice”, голяма част от неговите разходи за награди и
приеми се финансират от десетина мастити спонсори. Между тях са
американските Microsft и Helwett-Packard. В предишните наминации спонсори са
били Coca-Cola и Exxon Mobil. Без участието на такива солидни „дарители”,
коктейл за 120 души в центъра на Брюксел трудно се организира.

Номинираният от „European Voice” за „Официална личност на годината”,
наред с Кристалина –
Жан Клод Трише, губернатор на Централната Европейска Банка, отговори, че
изобщо не познава „European Voice”. Той добави също, че игнорира
номинацията си. За разлика от българските, френските медии не публикуваха
нито ред за отличието с което е удостоен техния сънародник.

По принцип
западноевропейските директори, комисари и депутати са много по-предпазливи
от източните си колеги, спрямо отличията раздавани от лобинг- групировките в
Брюксел. Центровете на влияние също ги доближават много по-дискретно в
сравнение с подхода им към представителите на „Нова Европа.” И има защо.
Чувствителността към обвинение за евентуален конфликт на интереси в
Западна Европа е много по-голяма от тази на Изток. Въпросната награда на
„European Voice” – „Комисар на годината” е частна инициатива в полза на
частни интереси. Хората, които работят за тази лобинг-групировка инвестират,
напълно законно в българката Кристалина Георгиева. Номинацията ù няма
нищо общо с Европейския парламент или Европейската комисия.

Дейността на лобинг-канторите, издаващи различни информационни бюлетини е
забулена открай време в тайна. Работещи в сянката на Европейските
институции, цяла армия от професионалисти и консултанти информира,
защитава и се опитва да влияе върху решенията на Комисията. С други думи
около Европейската институция е изникнала европейска „Капалъ чарши”.

Официално се счита, че в Брюксел има около 2600 кантори, упражняващи
активен lobbying върху членовете на Европейската комисия. В тези невидими
центрове на влияние работят около 15 хиляди служители. Те защитават
интересите на големите европейски и световни групировки в индустрията,
финансите, енергетиката, фармацевтиката, строителството или селското
стопанство. Великобритания разполага с най-голям брой лобинг-кантори, след
това се нареждат Германия, Италия, Франция и т.н. Общият бюджет на лобинг-
предприятията надхвърля 100 милиона евро. Част от тези пари са
предназначени за заплати на служителите, но една не малка сума е отделена за
конференции, пътувания и приеми. Благодарение на разнообразните форми на
контакти, информацията между лобисти, еврочиновници, евродепутати и
еврокомисари понякога дори изпреварва официално обявените решения.

Един
анекдот съветва желаещите да научат какво Комисията ще реши, да си купят
предишния ден „Файненшъл Таймс”. Въпреки, че тази дейност е напълно
легална, все повече гласове се надигат за изработване на ясни правила за
разрастващата се с всичка сила лобинг активност. Без контрол, дейността на
различните центрове на влияние може лесно да дерайлира. Тогава
информацията се превръща в дезинформация. Различните журналистически
организации, които в Брюксел са представени от повече от 1000 журналисти, са
най-настоятелни в изискванията за прозрачност. Първата им грижа е да се знае
ясно „кой е кой”. Произхода на изразходваните пари, както и тяхното
предназначение. За сега журналистите постигнаха само един малък успех. Те
наложиха изработването на официален регистър на лобинг-канторите. За
съжаление този регистър засега е само факултативен…
Париж 4 декември 2010г.

35 мнения за “Как се (л)обират лаври в Брюксел”

  1. Високопоставено лице в руската армия,запитало русенския митрополит Григорий в Сан Стефано:”Кажете Ваше Високопреосвещенство,нима и българите ще се окажат,тъй неблагодарни към нас,както се показаха румъните и сърбите?”
    Митрополитът отговорил:
    “Българите ще бъдат такива към вас,каквито ги направите вие!”
    Да,наистина не е учудващо,че френските медии не забелязват честта оказана на тхния съотечественик от странни рупори на информациата,но то не важи така и за българските,които вместо да изпишат веждите на тази дама,направо й вадят очите!
    Що се отнася до Вашата предишна статия,цитирам не обикновени имперски чиновници а самият Гирс,министър на външните работи,който на 3 юни 1891 г. е твърде ларж спрямо Нелидов,руски посланик в Константинопол,заради “стремежа му да копрометира
    тази личност/премиера.б.м./!!/:все таки Стамболов е най-интелигентният,патриотично настроеният деец между, българите,които могат в нужния момент, да ни помогант да излезем от задънената улица
    …,той не бва да бъде нито принуждаван,нито отблъскаван с компрометирующи изисквания…А и защао е нужно това самохвалско многословие…изобщо при всички глупости които направиха нашите агенти в България,говорейки от името на господаря…..не трябва да се учудваме на недоверието на българите…/с.26 “Държавникът Стамболов”,от Енчо Матеев,София
    изд.1992.
    Уточних каквото трябваще к р и с т а л н о я с н о.
    Останалото е излишно!

  2. Лошо е, когато няма на какво да вярваш! Всичко ли е лъжа? Всичко ли е нагласено?

  3. Предполагам, че Кристалина Георгиева има много високи делови качества.Но след като влезе в центъра на вниманието ни, се запитах: а, коя ли е тя всъщност?Не с подозрение, а с любопитство и дори надежда, че е възможно вътре в тази личност да има един много състоятелен човек. Различните видове делови изказвания по повод на работата й в Брюксел не ми помагаха да си отговоря на въпроса.Но, преди няколко месеца получих един косвен, но красноречив отговор – в един софийски вестник видях публикувано нейно писмо до лицето Кеворк Кеворкян.”Господин Кеворкян” – започваше писмото.Нямаше нужда да го чета, фактът че тя отправяше писмо и то публично до тази восъчна фигура от жалкия българския музей на Мадам Тисо беше достатъчен.Разбрах, че тя не си дава сметка, че повежда разговор с един от най-ловките служители на бившия вече насилнически режим, осъден като престъпен дори от българския паарламент.Агент на Държавна сигурност, чиито доноси бяха дори публикувани.Забогатял след края на комунизма- милосърдно казано по съмнителен начин.”О – казах си – тази госпожа с високи делови качества доказва чрез писмото си до това лице, че е политически лумпен!Тя няма инструментариум да разбере кой какъв е в българския политически свят, но не като пост или обществена популярност, а като МОРАЛ.Впрочем, наверно това изобщо не я интересува!” Това е вече мнението ми за Кристалина Георгиева и дано тази дама не влезе в българския политически живот – у нея очевидно няма морал, а само прагматични съображения. Независимо от по-младата си възраст тя е едно производно на миналото, което не допускаше създаването на личности, а на двуизмерни изпълнители. Впрочем Меглена Кунева е от същия тип – мощен прагматизъм, който крие нравствена празнота – политическа, а може би и човешка.Не бързайте да ръкопляскате на тези явления!

  4. Абе малко мяза на темата за световната конспирация тази статия. Пък и като му чета размислите из други публикации на г-на Чеков, все са едни такива от сорта да разлаем кучетата. Относно въпросния приз еврокомисар на годината, доколкото знам се определя чрез гласуване на сайта European Voice. Досущ като приза човек на годината за който гласувах и аз.

  5. Не е всичко лъжа Даниела,но в чумни времена се налага свръхгъвкавост,за да отстояваш ценности неподвластни на времето и пространството.
    Прав е г-н Д.Аврамов,че не трябва да бързаме и ръкопляскаме на ред събития,но нали точно това правим от дълго време, в т.ч. и за уж странни явления, с г-н Инджев, когато спорим уважително помежду си, за Царя,например или когато в коментар се пуска “с троен тигел”,колко бил ларж ,моля ви се,министър Гирс спрямо посланик Нелидов,относно великия С т а м б о л о в.
    Ако си спомняте за трите грации,
    стана въпрос още м.г. докато прозираха подвизите и на най-висша функционерка на ЮНЕСКО.
    Казано и по друг начин,допадат ми и мощните и грациозните,но всичко с времето!

  6. Написаното от господин Чеков на мен ми звучи много достоверно и особено аналитично, а не клакьорски или пишман-журналистически, за разлика от нашенските “медии”. Същото преди време писах тук в блога и по повод на едно подобно “европейско” изданийце (EurActiv). То е от същото тесто замесено, и в същите лобистки игрички участва. Не знам кой (не)знаен воин на партията и/или ДС се е спотаил и в European Voice, но да ви припомня как стоят нещата с EurActiv, които едва ли са изключение.
    Негов зам.главен редактор е Георги Готев – осветен като агент на ДС, бивш „дипломат“ (от тези, дето Гоце не ще да ги връща у нас), после пропагандист на първото правителство на Станишев, после пратен в Брюксел и инфилтриран (вероятно като „журналист-професионалист“)в EurActive.
    Като зам.главен редактор той (по собствено признание) е пробутал в Euractiv интервю с брюкселския лобист Андреас Гайгер, в което последният омаловажаваше проблемите с правосъдната система и корупцията в БГ при Станишев, срещу заплащане разбира се (парите са 15 хил.евро и са дадени по договор с МВР по времето на Р.Петков – пикаещият във фонтани).
    Не е трудно сред тези няколко хиляди изданийца на разни лобисти в Брюксел, споменати от Чеков, да има и няколко “наши”, че да се ползват при нужда. Например, покрай другите неща (пране на пари, търговия с влияние, лобизъм основно на руски интереси) и за надуване или сваляне на рейтинга на някой БГ политик, когато на ДС й е нужно.
    Та за Кристалина съм убеден, че тече дълготрайна кампания за промотирането й като чист, професионален, български, и много тачен по света и у нас политик, който в конкретния момент да бъде пробутан за премиер (нов Франкенщайн, тип “Беров-Д.Попов”), под чиято шапка да се подслонят гоцевите абевейци, бойковите гербери, нещо от атакистите, по малко от “патриотите”, с негласната подкрепа на султана, пардон, Сокола…
    Едно добро журналистическо разследване би дало интересни данни за това как се е конструирала тази медия, кой стои зад нея и има ли там и някое “наше” мом(ч)е.
    Г-н Чеков е направил добър прощъпулник. Остава и някой да го последва.

  7. Напълно вярно и точно написано. В последно време в държави с регламентирано лобиране се увеличи обществения натиск за по-голяма прозрачност, както и за въвеждане със закон на финансови ограничения на лобистките фирми.

    Това което ми направи впечатление е твърдението, че западните политици се пазят повече от източно европейските си колеги да не бъдат обвинени в конфликт на интереси. Единственото обяснение което си давам за нашата изстрадала България (за другите източноевропейски държави не мога да твърдя) е липсата на истинско гражданско общество, независими медии и прозрачност на всички държавни нива. Да не говорим за политическата култура и морал….

  8. Поздравления за Д. Аврамов. Кардинале, пиши по-смело, знаеш много. Г-н Инджев, ти си най-реалната и интилегентната опозиция на пошлостта. Затова много те четат и също толкова те… е непонасят.

  9. Mнението ми за Кристалина Георгиева e, че щом е там, където е, няма начин да зависи от него и следователно е излишно…

  10. Соц.проучвания сочат,че КРисталина Георгиева има 68% подкрепа. Така БОрисов окупира и президентското ложе.Премиер,кмет и президент, направо прекръстете България на Бойковия.
    Те погребаха България

    http://vbox7.com/play:3e066ac9
    http://vbox7.com/play:3a35dd1a

  11. Честита Коледа и щастлива Нова година!
    Много се почудих, когато прочетох тук-таме такива суперлативи за Кристалина Георгиева. Тази информация беше много полезна за мен. Благодаря на автора и на Иво Инджев. Щастлива и успешна Нова година!

  12. Кристалина Георгиева не е в първа младост,за да не знае кой кой е в българския политически живот,независимо че не е живяла в България през последните години.Съвременните средства за комуникация едва ли са и непознати,за да не си дава сметка с кой комуникира(за Кеворкян ).Иван Костов при номинирането на госпожата за еврокомисар посочи,че тя е с леви убеждения.Някъде излезе и информация,че е от комунистическо семейство и първо е била Сталинка Георгиева,а след това преименувана на Кристалина.

  13. Корупция и лобизъм. Когато корупцията е “облечена” в закон, тя веднага се превръща в лобизъм. Така поне аз си мисля?? В някои държави, дори отпадна “ограничението” върху сумите, “предлагани” като лобизъм. Предполагам, че върху “сумичките” изразходвани “законно” за лобиране и данъци не се плащат, все пак това са “разходи” на “големите” за прокарване на “справедливи” решения и за да се “опазват” от “малките”, които се опитват да “излезат” на свободният пазар…

  14. На еврокомисарите нищо човешко не им е чуждо, особено ако им се налага и да говорят на английски.

  15. На вниманието на г-н Т.Тодоров
    ——————————-
    Благодаря Ви,но точно Вашите думи,ме задължават да помня и се уча от поведението на покойни учители като Иван Башев и Раул Роа,истински находки на тодорживкова България повече от 35 години и фиделкастрова Куба повече от 50 години
    Изтича и времето на най-више стоящи калфи за просперитета на прозапдано и проспериращо Отечество!
    Бъдете на равнището на стопанина на този блок.С това давате сили,на всички да се издържи!

  16. Длъжен съм да не забравям,че и Вие лично предпочитате много леденото спокойствие на Вашия далечен съименик от 1919 г.
    Т.Тодоров или К.Стоилов,точно опонент на Стамболов,но много предпочитан от първия демократичен
    премиер и сега,посланик на ЕС в Грузия.
    По календара на френските революционери и днешна медийна Германия,тъкмо сега през навиоз трбва да ни върви на кучешка дипломация!

  17. Поздравления, г-н Аврамов! Мен, обаче, натрапчиво ме терзае една мисъл – как така един “чиновник” като Кристалина Георгиева се озова в социологическите проучвания наред с политиците. Не съм привърженик на конспиративните теории, но това силно ми намирисва на поръчка…

  18. http://www.europeanvoice.com/article/2010/11/georgieva-named-european-of-the-year/69583.aspx

    European VoiceОт Уикипедия, свободната енциклопедияНаправо към: навигация , търсене
    European Voice
    Тип Седмичен вестник
    Формат Berliner
    Собственик The Economist Group
    Редактор Тим крал
    Основан 1995
    Политически привеждане в съответствие Неутрален
    Език Английски език
    Щаб European Voice,
    Международен пресцентър,
    Résidence Palace ,
    Rue De La Loi / Wetstraat , графа 6,
    1040 Брюксел
    Официален сайт europeanvoice.com

    European Voice е на английски език вестник “, собственост на The Economist Group . Вестникът е представен отчет за дейността на ключови Европейския съюз институции – Европейската комисия , Европейския парламент и Съвета на министрите . Документът е достъпен чрез абонамент или ограничен до пазара е в Лондон , Брюксел , Люксембург и Страсбург , което отразява специалист характера на своите читатели

  19. ПредставянеEuropean Voice поддържат независима позиция по отношение на делата на Европейския съюз (ЕС). По-голямата част от вестниците статии покриване на ежедневните бизнес на ЕС и взаимодействието на вътрешните и международните отношения. Има и редакционни, един становището на специализираната секция, както и раздел за “писма читатели. Всяка седмица той публикува около 1000 думи профил на един политик, длъжностно лице или обществен деятел на влиянието и значението, в рамките на ЕС и особено в Брюксел. Той редовно публикува специален доклад по конкретен повод, което обикновено е локално (например, изменението на климата ) и разглежда този въпрос и отношенията си с ЕС. В документа също така има “Entre Nous” колона, която докладва, често с хумористичен тон на по-необичайни истории от седмицата и вътре в най-Околовръстен на сгради и насам-натам-сгради. “Entre Nous” първоначално черта на гърба, но това е преместен в основното тяло на хартия, като част от по-голям редизайн на печатни и онлайн издания на хартия, в който се подчертава по-добре категоризация и по-цветни разпечатки. Само за уеб материал включва статии и коментари, понякога по-дълго и от по-широк европейски характер от мнението парчета в рамките на вестника

  20. Други дейностиEuropean Voice организира и е домакин на серия от конференции на високо равнище, семинари, панаири и дебати обединява специалисти в широк спектър от дисциплини, свързани с ЕС. Всички тези събития се рекламират във вестника

  21. [03/12/2010 15:06:15] RoujkaBG: European Voice е на английски език вестник “, собственост на The Economist Group. Вестникът е представен отчет за дейността на ключовите институции на Европейския съюз – Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета на министрите. Документът е достъпен чрез абонамент или ограничен до пазара е в Лондон, Брюксел, Люксембург и Страсбург, което отразява специалист характера на своите читатели.

    броят на гласувалите читатели- 32 гласа

  22. Georgieva named European of the Year
    30.11.2010 / 22:30 CET
    European commissioner for international co-operation, humanitarian aid and crisis response wins European Voice award.

    Unable to see the text of this article?

    Not all our articles are available for free.

    Subscribers have access to all our articles. Our archive currently contains roughly 30,000 articles, dating back to 1995.

    Registered users can read all articles published within the past three months. (There is one exception to this rule: registered users can read articles from our latest newspaper edition only one week after they were published.)

  23. Разбира се, че е поръчка. Кукловодите от ДС подготвят почвата за избирането на следващият президент.
    Въпросът е дали спящото състояние на българите и този път ще е в тяхна полза. Време е този народ да бъде събуден.

  24. В Москва сегашната еврочиновничка е живяла в апартамента на георги димитров! Същата явно е доста перверзна, явно с любов патийна го е правила. Любов наследена от дядо и ген. Кинов, виден рубладжия …

  25. Кристалина щом е еврокомисар, и си мълчи за далаверите в АЕЦ Козлодуй (изнесени от Г.Котев), значи не заслужава нашето доверие!

  26. Един приятел (Бог да го прости) беше казал:
    “Докато някои обират лаврите, внимавайте за нас да не останат само ларвите..”
    Не бих могъл да кажа нищо за комисарката,нека първо докаже, че е личност от европейски мащаб,
    но не знам защо, все ми избиват думите от по-горе.
    А нека не престават да ни парят и имената Симеон, Бойко…, а и Кристалина звучи перспективно..

  27. Написаното от г-н Чеков е поръчково ,защото когато по същия начин беше избрана Меглена Кунева той не се постара да провери как и кой я избира,но сега си е направил труда да разлайва кучетата,защо????? Може би защото Кр.Г.е представител на правителството на ББ и това е косвена атака,така да се каже да остане незабелязано.Ако иска наистина да е обективен е трябвало да спомене и М.К.останалото е платена поръчка

  28. Когато човек влиза в политиката трябва да има някаква политическа биография.Не може всеки дошъл отвън, не живял тук в годините на прехода и да почне да ни дава акъл.Такива хора винаги са съмнителни най малкото от гледна точка на това, че обикновенно са инсталирани някъде и за тях са създават някакви положителни легенди.Все едно да извадят Ирина Бокова и да ни я представят като нещо ново доказало се отвън.Не на мен тия.

  29. Някякси интуитивно достигнах до заключенията на автора на публикацията.Разсъждавайки,не мога да елиминирам факта,че на фона на Румяна Желева,Кристалина Георгиева стои доста по-добре.И тове е естествен ход на Б.Борисов да я итиква напред в публичното пространство,финансирайки,може би, и въпросното издание ,направило класацията.Като се има предвид ,че конституционно,Георгиева не може да се кандидатира за Президент,близко до ума е,че това би направил Б.Борисов/не му е запърви път да дезертира от поста на депутат или кмет/,а Георгиева да оглави правителството след предстоящите парламентарни избори-Сигурно е почти че ГЕРБ ще ги спечели, а до тогава,Цветанов ще бъде и.д.Премиер министър/а това може да стане и чрез рулетка в НС/.

  30. Ах,вие продукти на керливия комунизъм и късен(червен,син,оранжев,турско пенбян)псевдодемократизъм ,защо се не срамите да оплювате всеки когото постигне нещо на запад от СРЪБСКО и/или не е последовател на проваления Ив.Костов??????????????????

  31. На практика всички награди и подобни инициативи са частни. Не може да се говори за връзка между някоя от тях и Комисията (или която и да е институция), защото така излиза, че самата тя награждава определени сектори, а други – не. В този смисъл подобни граждански инициативи са полезни.

    Дали в тази или онази са замесени лобистки интереси вече е друг въпрос. Конкретната класация винаги е успявала да уцели най-успешните политици. В случая на комисар Георгиева не виждам какви интереси може да има – контролира фондове, но само към коя бедстваща област ще отидат. Частните поръчки за запаси, техника и прочие се правят от индивидуалните държави и после се предоставят на комисията при нужда.

  32. Здравейте,
    Сега, и на малките им е ясно, че в европа има корупция и бюрокрация. Всъщност, евробюрократите са уникален европатент. Преди 2г обаче, когато читателите в анонимната си анкета избраха Кунева, мисля, нямаше толкова негативни реакции! Също тогава, ако не ме лъже паметта, Трише пак получи някаква си награда от това списание…и няма и как да е иначе..

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.