Огнян Стефанов ме е изпреварил с текста си за 2-ри юни.
Закъснях с някой друг ден да споделя мислите си от разходката си на 2-ри юни в Борисовата градина, където единственото открояване на Ботев сред останалите бюстове на исторически български фигури е централното му място срещу централната алея. Иначе е равен като мащаб и на комунистическия писател Георги Караславов в съседство с него.
Пред бюста имаше рехаво струпване и малък мъжки хор. Долиташе от него “ ний не сме веке рая покорна”. Но с тъга си помислих, че това изобщо не е вярно към днешна дата. Един поглед към огромния МОЧА в съседство е достатъчен човек да се увери в обратното-покорена рая сме от съветския ятаган, все така предизвикателно размахван над преклонените ни пред него глави.
Софийската ситуация е идентична с пловдивската. И там е така. Миниатюрният Левски се губи в нозете на тамошния МОЧА. Малко им е на неговите създатели да го направят много пъти по-голям от Левски, ами отгоре на това и са го монтирали на върха на града, за да се вижда отвсякъде-за разлика от практически невидимия паметник на Левски, стъпкан концептуално в ниското под ботушите на въпросния Альоша.
СНИМКА ( по идея на Георги Чунчуков):
Нямаше на 2 юни пред бюста на Ботев и малка част от онова сборище, което обичайно струпват пред МОЧА рашизоидните ни сънародници- за съветските им господари от посолството да не говорим. Те пред бюста на русофоба Ботев няма какво да правят.
Забелязвате ли, че руzките т.н. дипломати говорят само с обобщения за любовта на българския народ към московията? Да се ги чували да конкретизират?
Няма как. Кого от великаните на българското националноосвободително движение биха могли да споменат без да извикат в съзнанието на истинските български патриоти спомена за факта, че нашите възрожденци до един са били против това мракобесната евразийска империя да ни носи руска “свобода”. Дори и Вазов, чиято поезия рашистите цитират избирателно като русофилска, проглежда в края на живота си за “игото”, което руските нашественици в Добруджа ни носят през 1916 година. Иго! Тази дума използва два пъти авторът на “Под игото” в стихотворението си “На руските войни”.
Наследената от времето на комунизма традиция да вият сирените в 12 ч. на втори юни, ако питате мен, трябва да бъде прекратена. Този вой само подсилва чувството за лицемерие-нещо като поднасянето на цветя на жената и другарката в живота веднъж в годината на 8 март. Напомня за безсилния ни вой да се освободим от лъжите за “освободителите”.
Докато Ботев и Левски не заемат местата на МОЧА във всичките му натрапени варианти из България, ще си останем рая покорна. В собствените си очи или поне в очите на онези от нас, които държат на такива неща като истина, национално достойнство, свобода и равняване по народите и техните държави, където над всичко се издигат техните статуи на свободата или айфелови кули.
da gokato ne se ottarvem ot ruskata federacia////rahitichna federacia(taka e kazal putler) niama opravia—neshtata v BG stavat no s pregoliamo zakasnenie///// a ne v tochnia moment………..moeto tarpenie e na svarshvane 72g sam pitam ce dali shte doziveia,,,,,,orgovariam ci neznam
Бих добавил, че е много по на място вместо паметник пред парламента на чуждоземски “освободител” (на кого и от какво?), да има паметник на Левски, същия който е искал да види България като чиста и свята република.
Тук съм напълно съгласен.
Пълна десъветизация, пълна дерусофикация на България!!!
А за русофилите пускам едно съобщение.
https://www.youtube.com/shorts/EHIF-1rWr1U
Съгласен И с всяко междуметие, с всеки препинателен знак на отвореното писмо на Станка Желева Желева до пРЕЗИДЕНТ Фърчилков.
ОСТАВКА!
https://offnews.bg/politika/stanka-zheleva-kam-radev-shte-otgovariate-pred-balgarskia-narod-za-na-802244.html
Да. Може би една от причините моча в София още да си стои там е, че нямаме единна визия за това, какво точно искаме да има на неговото място. Често се говори за неговото събаряне, но това не е достатъчно за общественото внимание. Аз поне само веднъж бях дочул от някъде в някакво интервю какво би имало на неговото място. И то бяха някакви общи приказки, без много конкретика. Аз поне не съм запознат да има някакъв изготвен проект (визия) с визуализация на това, как би изглеждала градината след събарянето на паметинка. Някой знае ли такъв проект и къде може да се види? Една такава визуализация сама по себе си, много би помогнала повече хора да разберат и осъзнаят какво може да бъде на неговото място. И че това би било по-добро от сегашното положение. Ботев? Левски? А защо не и двамата?
И така, според мен, една много добра визуализация би обединила много повече хора около нея, от колкото само за събарянето му. Даже фокусът трябва да се измества полека-лека върху това, какво ще се изгради на негово място, вместо фокуса да е изцяло върху събарянето му. Това ще катализира по-бързото му отстраняване и по-мотивирано ще действат за събарянето му.
Когато беше настанало време да се събаря многоъгълния в НДК, имаше даже конкурс и много хора участваха с най-различни идеи, визуализации и т.н. Същото трябва да се случи и с моча. Колкото по-често се говори какво трябва да има на негово място, колкото повече хора участват в изготвянето на проекти, толкова по-добре.
Огито наистина бе написал силни думи за 2-ри Юни, прави му чест.
Също така много се гордеех с рециталите на полските димпломати преди години – впечатляващо. От руските подобно нещо никога да чуем.
Криворазбраната цивилизация сме по много показатели и един от тях е този че уж най-патриотичните ни партии обичат повече Русия вместо Ботев, Левски, Захари Стоянов.
С последните някак удобно сме решили да се “занимаваме” един ден в годината докато Русия обсебва останалите дни. Да не говорим за паметниците.
Рашистът Радев нагло употреби наскоро думата български суверинитет.
За български суверинет може да говори само този български политик, който:
1. Премахне МОЧА и на негово място издигне грандиозен паметник на Великия български войник.
2. Премахне паметника на руския цар окупатор и на негово място издигне паметници на безспорните български царе – Симеон Велики и Иван Асен II.
💙💛Случаят Джем 🤍💚❤️
Румен Петков, а.к.а. Шадраван Запалков, остроумничи в ефира на @BTV, вместо да излежава петнадесетата година от доживотната си присъда.
https://twitter.com/NadjaUruski/status/1664402384238379010
– за начало: Задачата на този парламент е да рестартира парламентарната република
dw/pregovori-s-gerb-i-dps-struva-li-si-hristo-ivanov
Жената на копейката дали ще се говори така ако московските му господари го изпратят при гошо тарабата?
https://storage2.censor.net/video/3/050623_yap.mp4
@Иван Петков
Радвам се, че вече има и други, които искат да изпратят коня пред парламента след руския крайцер!
Като гледам е все още табу за политиците, но ние трябва да ги побутваме в правилната посока!
Либералец, 🎯
днес е Свети Дух – ден на пробуждане на българската национална памет
(ЗАЩО НЕ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ДОПУСКАНО ИЗДИГАНЕТО НА ПАМЕТНИК НА АЛЕКСАНДЪР, Янко Гочев/sitebulgarizaedno)
През Възраждането българското етническо землище, обхващащо Мизия, Тракия и Македония е около 215 000 кв. км. – по волята на този т.нар. цар”освободител” севернодобруджанските българи, голяма част от тракийските българи, родопските българи, македонските българи и моравските българи НЕ са част от свободна България и са раздадени като военни руски трофеи на съседните държави и последиците са терор до трайно обезбългаряване
– до 1918 г. България води 3 войни за обединението на страната.
Във Вардарският и Егейски край, населени с компактно бълг. население, са затворени бълг.училища и черкви. Стотици хиляди българи са бежанци в старите предели на България и българите започват да честват тоя ден на Свети Дух като Ден на Македония и падналите бълг. герои. Между двете световни войни Свети дух се отбелязва с многохилядни шествия, в които участват и елитът на македонските българи и бежанците.
Почит за 200 000 бълг. офицери и войни дали живота си за освобождението на Македония и обединението в периода 1912-1918.
https://blagoevgrad.utre.bg/2020/06/08/558619-sveti_duh_den_na_makedonia
@ р1
Нима не разбирате , че въпроса се свежда до премахването на ТОЗИ С АВТОМАТА и ПАНАТА ???!
Самата конструкция може да се ползва (или не) като основа на новото решение – това няма особено значение.
Очевидно е, че в основата на трудното формиране на редовни правителства у нас напоследък е голямата ФРАГМЕНТАЦИЯ на парламента, реализирана чрез фалшифициране на изборните резултати (корупция, корпоративен вот и тн.) което дава възможност за проникването в парламента, на ръба на 4%-та бариера, на налудни, фашизоидни формации, изпълняващи ЧУЖДИ, небългарски сценарии.
Защо да не се вдигне изборната бариера за влизане в парламента, примерно, на 6-7 % ?
Ако утре, по време на гласуването на редовното правителство в парламента, полицията и останалите служби за сигурност и опазване на обществения ред, въпреки многобройните предупреждения, не охраняват ефективно пространството около НС и допуснат умишлено безредици, още същия ден шефовете им трябва да си подадат оставките или да им бъдат поискани, а структурите им да бъдат разпуснати. Да се назначат с конкурс независими млади служители, мотивирани да изпълняват съвестно задълженията си !
@ В и К
Идеята Ви за паметник на Васил Левски, който мечтаеше за чиста и свята република, пред Народното събрание на Република България е много логична и вдъхновяваща ! Кой (измекяр) би посмял да я оспори или отхвърли?! Но, със сигурност, ще започнат, с цел забавяне и забравяне на идеята, дълголетни спорове какъв точно да е паметникът, къде точно… Мисля си, че би било чудесно да се направи копие на паметника на Апостола в родния му град Карлово, с ревящия лъв до него и протегнатата му към бъдещето ръка. Паметникът е висок над 8 метра, построен е през 1903-1907 година по проект на скулптора Марин Василев, който единствен е наблегнал на образа на “Левски – Мечтателя” за свободна България (където всеки българин, турчин, евреин и всякакъв роб, веднъж стъпил на българска земя, става свободен и с равни права) а не толкова на стандартната, задължително присъстваща в повечето паметници на Васил Левски сила на характера и героичност. (Спомням си, че изкуствоведите по време на комунизма критикуваха автора, че “паметникът бил старомоден и му липсвал героизма”.
https://impressio.dir.bg/nostalgiya/na-prof-marin-vasilev-dalzhim-pametnika-na-vasil-levski-v-karlovo