Байдън кани Зеленски и се кани да позволи на Украйна да атакува с американски оръжия дълбокия руzки военен тил

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън и британският външен министър Дейвид Лами пристигнаха в Киев, където обсъждат настоятелното искане на президента Зеленски да бъде позволено на Украйна да използва далекобойни точни оръжия в тила на агресивния си съсед като част от отбранителните усилия на страната.

Предстои и посещение на Зеленски в САЩ за среща с президента Байдън, където без съмнение този въпрос ще бъде сред водещите теми. 

Могат ли да си позволят съюзниците да откажат на Киев и така да зарадват путлеристкия режим в потвърждение на хибридните му интриги с твърдения за умора на западните страни от подкрепата си за Украйна?

Отговорът на този важен въпрос все повече изглежда като “не, не могат”. Фактът, че Зеленски и Байдън ще го обсъждат в лично качество без посредници ( каквито най-вече досега бяха британските власти) вече говори за дълга и сериозна подготовка. Без такава двамата не биха се решили на среща.

Масираното въздушно нападение със собствени летателни апарати срещу околността на москва преди два дни показа, че и без западните оръжия Украйна може да отговаря на рашисткия въздушен терор. Не в същите мащаби, но достатъчно болезнено (особено за самочувствието на агресорите), за да принуди най-малкото ПВО на рашистката столица да работи на пълни обороти и тя да бъде проучена. Както и да предизвика затваряне на основните столични граждански летища ( все повече вътрешни, отколкото международни, изпаднали в криза поради западния бойкот).

На втория ден от проникването на 144 украински безпилотни апарати в 10 района на московията в мрежата се появиха данни за някои от целите на нападението.То предизвика попадения в две високи жилищни сгради в предградията на столицата, но според военни специалисти те са биили “съпътстващи жертви” на тактиката на украинските оператори на дронове, които използват ниски траектории за затрудняване на ПВО на врага.

Мишена са били секретни военни части на поделение 61991 и складове на 549-ти зенитен полк в Раменское в Подмосковието.Там са се съхранявали внесени от Иран наскоро балистични ракети Фатех-360, които са били поразени от въздушната атака.

Кръгът, в този смисъл, се затваря. Изпращането на иранските ракети раздразни американската администрация. Тя наложи вчера допълнителни санкции на Техеран по този повод. Но и подхрани зачестилите съобщения в медиите, според които Белият дом се кани на това основание да вдигне забраната си Украйна да използва далекобойните американски оръжия срещу военни цели в московията.

 

 

 

 

 

 

 

Няма да е за пръв път САЩ да отговорят на украинските искания за въоръжаване в резултат на ескалация от страна на рашистите. През май тази година американците свалиха забраната си за нанасяне на удари по руzка територия с ракети GMLRS от вече действащите на украински терен установки HIMARS и M270 като отговор на настъплението на окупаторите в Харкивска област.

Евентуалното съгласие на САЩ за пренасяне на украинските въздушни удари в по-голяма дълбочина в тила на нашествениците, което изглежда все по-вероятно, ще има ефекта на лавината. Ще повлече след себе си подобни разрешения от страна на други съюзници. Ако американските AGM-140 ATACMS полетят на стотици километри срещу летища, които самонадеяните рашисти смятаха досега за недосегаеми.  Базираните на открито самолети на руzките ВВС могат да се окажат много уязвими. Ще ги последват британските Storm Shadow и френските SCALP-EG. Току-виж и германският канцлер Шолц се престраши най-после да свали забраната върху настоятелно исканите от Киев германски ракети TAURUS, смятани за особено подходящи за унищожаването на моста над Керченския проток към Крим.

Reuters съобщи, че на Киев са обещани и американските ракети AGM-158 JASSM , изстрелвани от въздуха. Очаква се да пристигнат в Украйна този месец. Не само F-16 ще могат да се включат в това отношение. Някои други ракети, като  Storm Shadow и SCALP-EG, могат да бъдат монтирани на модифицирани за целта СУ-24 съветско производство, с каквито украинските ВВС разполагат.

Приоритет на пренасянето на войната в по-дълбокия руzки тил са ударите по летища, от които излитат носители на т.н планиращи бомби, срещу чиято безогледна детонация украинците не могат да противодействат поради “непредсказуемостта” на траекторията им. Рашистите ги използват за терор над населението без оглед на точността на попаденията. Не се свенят дори да ги взривяват над собствената си територия в Курск, заета от украински войски, въпреки очевидният риск да пострадат поданици на Путлер.

НА СНИМКАТА: Тежка авиационна бомба ФАБ-500, чийто надпис предлага “чугунена закуска” на украинците в Курск.

 

 

 

 

 

За финал-един виц за любителите на каламбури на езикова основа- на руски и английски едновременно и свързано помежду им, който иронизира склонността на путлеритския режим да използва иконите като “щит и меч” в своята агресия.

В отговор на въпрос как ние, руснаците, можем да победим, отговорът е “ Economy. Just economy”. Питащият “разбира”, че става дума за “икони” и благодари за съвета.

«Подскажите, чем нам, русским, победить неблагоприятно складывающиеся обстоятельства? 

– Economy. Just economy.

– Спасибо. Иконами так иконами».

3 мнения за “Байдън кани Зеленски и се кани да позволи на Украйна да атакува с американски оръжия дълбокия руzки военен тил”

  1. Не е случайно, че в същия ден Комерсант публикува интервю със съветник в Кремъл, който, по негово признание участва в изготвянето на новата ядрена руска доктрина. В това интервю Караганов заявява, че Русия трябва да използва ядреното оръжие в конфликта, но и изобщо да залегне във външната политика на страната.
    Но прави впечатление друго. Че през цялото време въпросният съветник говори за ядрени удари по европейски страни и дори директно споменава Германия като конкретно посочва Райхстага като цел.
    https://www.kommersant.ru/doc/7059257

  2. Аз не храня големи надежди за съществена промяна. До момента администрацията на Байдън действа доста нерешително доставяйки важни системи със закъснение и със съществени ограничения. Де факто Украйна се бие не само с по-малко като абсолютно количество, но дори това което го имат, не могат да го ползват на 100%. Да, ще има болезнени удари за руснаците, но ако тези ракети бяха дадени през лятото на 2022 преди рашистите да се усетят, повечето им фронтова авиация в радиус от 300 км от фронта щеше да е потрошена без възможности да попълнят загубите.

  3. Аз мисля, че сдържането на Украйна да използва далекобойни ракети е свързано с изборите в САЩ. Тръмпанара постоянно плаши, че Байдън/Харис ще вкарат САЩ във война с раzия. Дори очаквам путлер да му удари едно рамо малко преди вота, ще направи някаква провокация и тръмпанара ще ореве оратлъка “видяхте ли, казах ли ви, че ще ни докара до война, бла-бла..” (както, впрочем, направи с личните имейли на Хилари Клинтън 5 дни преди вота).
    Но след изборите, ако президент не е Тръмп, ще видите една друга Харис. Тогава ще има разрешение за ракетите.

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.