“Когато грам удари” вече не е печелившата търговска практика и у нас

В края на отиващата си година и в началото на следващата скъпотията е сред традиционните водещи теми за нашите медии, включително за “нетрадиционните” в интернет, както биват наричани въпреки факта, че отнемат все повече аудитория от “традиционните”. 

Не знам доколко са меродавни задължителните репортажи от пазари и големи магазини относно стойността на кошницата, която хората пълнят за празничната си трапеза. Допускам, че дават относително вярна представа, макар най-важното за нея е съотношението на доходите на един човек с цените, а не какъв е бил техният ръст, сравним с миналата година, например. Едно е сигурно: да кажеш като журналист или политик добра дума за добруването на българите е самоубийствена мисия.

В същото време един дежурен капацитет по въпросите на туризма се “изпусна” да каже в телевизионно интервю, че повече от 8 милиона българи са пътували в чужбина миналата година. Ясно е, че някои са си го позволявали повече от веднъж. Ще да е отнесъл доста псувни след това откровение. Не е прието тук да се говорят хубави неща за хубавите неща, изразено в най-абсурдната нашенска поговорка “много хубаво не е на хубаво” и това си е!

Ще се въздържа и аз от едната суета. Кой ли не обича да го обичат, а и всеки мрази да го мразят. Въпреки това ще си позволя една провокация към мисленето на склонните да мислят преди да се ядосват, че някому е “прекалено добре” в нашата бедна България. 

Банална истина е, че едно нещо струва толкова, колкото някой е склонен да плати за него. В този смисъл по Коледа и Нова година са ставали през изминалата 2024 година чудеса на разточителството по курорти (с куверти). Лесен, бърз и вкусен за редакцията начин е да покаже изобилието и лукса, предлаган и (очевидно) консумиран от “някои” у нас. Няма да се присъединя. Избирам да кажа по-трудното: за мен това е добра новина без да съм сред въпросните консуматори.

Не, не казвам, че е добре да има голямо разтваряне на ножицата на социалното неравенство. Но е добре, че толкова много българи могат да си позволят големи харчове.  Пак да си помислим: повече от 8 милиона  пътувания на сънародници е имало за година-това е масово (про)явление на добруването. Заминали са и са се върнали, не са останали там, както би се случило с повечето пътуващи, когато България  имаше 8 милионно население, на огромната част от което му беше забранено да пътува свободно. Особено на Запад, където и при свободен достъп спирачката на нищожните доходи в неребе и сама щеше да се задейства срещу нещо подобно, което се случва днес в толкова “всенароден” мащаб с пътуващия българин.  

Дори ще кажа, че на глава от населението по този показател решително изпреварваме истински богати държави с голямо население. Представят ли си като еквивалент някъде около 400 милиона, че и повече американци да плъзнат по света в рамките на година, за да си харчат в чужбина спечелените у дома пари? Иначе говорим за държавата с най-голям брой милионери.

Само в Ню Йорк при малко повече от 8 милиона население има над 350 000 милионери, оценявани само по инвестиционите им активи, а не като собственици на недвижимости, каквито в България сме рекордьори както никоя друга нация в света – доказано и от статистиката, и от собствения ни опит. 

“Правилната” позиция, според мен, е да си пожелаем още повече българи да могат да си позволят още повече разходи, а не да гледаме на успелите като на задължителна производна на престъпността, грабежа, далаверите. Уви, има ги тези източници на забогатяване у нас и сигурно са значителна част от извадката. Но нали затова се води битката за  справедливост, налагана по законов път. Онези, които са се заели с нея в политиката и в гражданския сектор заслужават подкрепа, а не борците срещу “чорбаджиите”, които слагат в един кюп работливите и крадливите. 

Не е случайно, че практически всички политици се борят да убедят аудиторията, че именно те са истинските борци за справедливост. Гледайте делата им, а не чиниите по трапезите на българите, които са си развързали кесиите по празниците. 

Мизерията на българските гласове в неребе в битката за справедливост се свеждаше до минималната цел да не ни “удрят в грамажа” . Толкова ни беше разрешено да се “бунтуваме” срещу конкретния търговец в рамките на държавно контролираната търговия. Не мога да преценя как се е развила тази битка в наши дни поради липсата на представителни данни за това. Според мен днешните търговци у нас са разбрали, че няма да забогатеят “когато грам удари”. Мнозина са склонни и повечко да дадат на клиента само и само да го спечелят. Това поне е една от спечелените битки, не мислите ли?

10 мнения за ““Когато грам удари” вече не е печелившата търговска практика и у нас”

  1. Гледах новогодишните пожелания на Президента Радев, не директно, а след това по новините!Звучеше ми, като надгробно слово. Прав е Радев, като каза при награждаването и с ордена, че Лили Иванова е ЕДИНСТВЕНИЯТ обединител на българите!Явно изключва дори и себе си!

  2. ЧНГ на всички съблогари. Дано през новата 2025г. ни се сбъднат поне най-важните пожелания (афиширани и скрити).
    Сега, във връзка с темата вижте на какво попаднах. Какви бяхме и докъде стигнахме. Всеки да си тегли изводите сам.

    През май 1887г., придружен от един английски пътешественик, Хемлин пропътува Тракия. Видяното го порази. За един американец възпитан в дух на преклонение пред трудолюбието и предприемчивостта, ролята която играеха българите в европейската част на империята, бе достойна за уважение:
    “Където видяхме стада, видяхме български овчари, и където видяхме обработваема земя, видяхме български земеделци.. Стопанството на земята е в техни ръце.
    В някои от българските села не видяхме нито прозорец, нито място оставено за прозорец в коя и да е къща. В околностите няма големи дървета, така че не може да се намеpи дървен материал, освен този който се кара от големи разстояния.
    За това те строят жилищата си от възможно най-лекият възможен материал. В общи линии са пръти, покрити отвън с кал. Голям комин направен от кал, и вратата са единствените места през които може да проникне и излезе от т.н. дом. И въпреки това, българите в тези мизерни обиталища са най-чистите в света. Като изключим тези които отглеждат ориз и се обличат по съответният начин за своята кална работа, не видяхме парцалив българин между Одрин и Пловдив. Дрехите им са от домашно платно, груби, здрави и чисти.
    Свободното, учтиво, любезно и уважително държане на мъжете, жените и децата не може да не привлече вниманието и най-невнимателният пътник. Не чухме нахален смях, груба фраза и не срещнахме обидно любопитстващ поглед нито от стари, нито от млади. В турско или гръцко село това се случва още преди да си направил 10 крачки.”
    Сюрпризите продължиха.
    “За голяма наша изненада открихме многобройно българско население в района на Одрин…те бързо се увеличаваха на юг от Балкана и показваха силен стремеж към образование.”
    “Ние си казахме:тези българи са напълно различни от другите народи…”

    Докосвания до Америка (XIX- началото на XXв.)
    Иван Илчев, Пламен Митев
    Фондация “Хемимонт”
    София.2003

  3. Отличен коментар, господин Инджев!
    Може би блестящ като извод направен относно едно постижение от изминалата година но и като ретроспективна изява показваща градация.
    Едно само ме гнети, защо след като имаме свободата и при такава численост (по голяма от броят на населението ни) прекрачваме държавните ни граници, при което виждаме и разликите между нас и „тях“, не правим и правилен избирателен избор?
    Избирателен избор е необходим, но него го нямаме! Партии „много“, но липсват подходящите, а при наличните цари пълен нихилизъм!
    Избираме с такава масовост лидери и партии, които само говорят, че ще се грижат за благоденствие но през годините на тяхното управление, едва спомагат за напредък и благосъстояние и по тези показатели сме на едно от последните места в Европа.
    Може би от тези неща се възползват само челните партийци, но ако е така, защо Ние, другите, масово ги избираме?
    Да, правилно сте забелязали, следим за минималното– грамажа, а не за екипажа!

  4. Boris
    02.01.2025 в 19:47

    Учудвам се на такива коментари в този интелигентен блог.
    Още ли не сте разбрали, че гласувате, но нищо не избирате!
    160 водачи на партийни листи, от всичките 240 депутати са предварително избрани!
    Всеки може сам да го провери на сайта на ЦИК!
    Изборът на водачите на партийни листи не зависи от преференциите дори от симпатизантите на партиите, прескочили 4 %-та!
    Като водачи на партийните листи, на партиите, прескочили 4 %-та,
    привилегировани с гласовете на не отбелязалите преференции.
    Което е в грубо нарушение на ал.2 от чл.6 от Конституцията на РБ.

    Във всички останали държави в ЕС, гласуване с неотбелязана преференция,
    се отчита, като НЕВАЛИДНО!!!

    И да не влизаме в излишни препирни, според Вас,
    2 000 преференции, повече ли са от
    22 000 преференции?
    Защото според ЦИК са!
    Считате ли, че ЦИК са малоумни?
    Или е малоумен Избирателният закон!
    Не апелирам да не се гласува, но с гласуването си само узаконяваме малоумието!
    И с гласуването си само узаконяваме беззаконието:
    Грубото нарушение на ал.2 от чл.6 от Конституцията на РБ.

    И знаете ли защо, дори и ПП/ДБ не премахнат грубото нарушение на ал.2 от чл.6 от Конституцията на РБ в избирателният закон?
    Защото така партийната олигархия държи в подчинение депутатите си.
    С надеждата им отново да бъдат подставени за водачи на листи и да бетонират избора си!

  5. Към НИКОЛАЙ:
    Ето на това му се казва “Право в десетката!”
    Тъжно и болно е, че всичко става с цената на стотици хиляди млади животи,
    но очевидно друг начин няма! Санкциите работят – икономиката мачка по-безпощадно от
    всичките телевизионно-пропагандни напъни и свръх-супер-хипер ракети! Задал се е вече келнера със сметката и “ще се почне”, като в добрия стар виц. Убеден съм, в дългосрочен план жертвите на московията /в пряк и преносен смисъл/ ще бъдат ужасяващи – увреденото племе на орките ще се окаже самоподложило се на зверски геноцид, с отложено плащане. И току-виж, в 2027-ма сто и десет годишната “октомврийската революция” завърши с пълна победа на белите!

  6. Уважаеми Видьо,
    за да повиша индексът си на интелигентност участвам в този блог!
    Питам, не толкова себе си (защото аз съм направил изборът си), а моите сънародници, защото те в мнозинството си избират „неправилните“!
    Въпрос(и) към Вас–, знаете ли, какво е една завладяна държава, и къде я числите България?
    Аз предполагам да не да зная, но съм на мнение, че на ПП/ДБ не им дадоха възможност въобще да се заемат с някакво премахване. Не само на това „грубото нарушение на ал.2 от чл.6 от Конституцията на РБ в избирателният закон“, което Вие цитирате, а дори още, още много други остатъци от соц–нарушенията.
    Не знам защо не цитирате ГЕРБ, които поне от моята камбанария достатъчно дълго властвуваха и може би там трябва да пренасочите упрекът.
    Явно остатъчните комуняги с „изгладени“ московски мозъчни гънки, с които все още е натъпкана републиката, са властвали и продължават да властват там. Между другото можете да се обърнете и към собственикът на тази партия.
    Добре е това, че поне и Вие споделяте мнението, че трябва да се ходи да се гласува. А другото, което вероятно Вашия интелект е проумял, а моят още не е, е коя трябва да е партията за едно правилно гласуване?
    За съжаление дори и от Вашите думи не мога да проумея това.
    Като по–интелигентен, Ви МОЛЯ да ни обясните тези неща и как да стане това, за да не правим (казван го в плурален обзор), защото явно има още много други не интелигенти! Разбира се, не тук. Тук съм за съжаление само аз!
    Моля Ви поне да ме причислите към любопитните!

  7. Boris
    03.01.2025 в 19:39

    Говоря за всички партии, без изключения!
    А любопитството може да си го задоволите на сайта на ЦИК.
    160 от всичките 240 депутати са предварително “избрани”, като водачи на партийните листи!
    Нещо неясно?

  8. П.П.
    “Топлата вода” при изборите, отдавна е открита на Запад.
    Все германци, но изборите правеха мукавените трабанти в ГДР и мерцедесите в ГФР!
    От изборите зависи всичко останало след това!
    Ще повярвам, че ПП/ДБ са демократи, ако поне внесат законопроект за нов избирателен закон!

    -С активна регистрация, без “мъртви души”, както в останалите държави от ЕС.
    -С възможност до се гласува и по пощата, както в останалите държави от ЕС.
    -С възможност до се гласува поне седмица преди денят на изборите,
    както в останалите държави от ЕС.
    -Без избираеми места, както в останалите държави от ЕС.
    -Както в останалите държави от ЕС, гласуване с неотбелязана преференция,
    да се отчита, като недействително.

    Движение инициативи на гражданите-Приятели на слънцето

    Слава Україні! Героям слава!
    Слава на Грузия! Слава на героите!
    Вечна слава на България!

  9. Много готина тема колко хора са харчили пари и са пътували напред назад и кой как го приема и въобще това кой го интересува и дали това е някакъв критерий за просперитета на българина.Аз също не съм от тази наистина голяма бройка за РБ и всеки път изпращам и посрещам пред телевизора на бири чка участниците в големите пътувания и най интересното е че не завиждам на тези хора а съм щастлив че не съм някъде в задръствания или по летищата.Акотрябва да си дойдем на темата за тези гимнастики е нужен минимум 5000 лв.доход на месец на глава без уговорки.От тука вече е ясно че хората няма как да не се върнат пак в България защото тук с такива доходи ще живеят много по добре отколкото където и да е другаде.Само че вече нещата стават много сложни защото да живееш добре в България е доста смело приключение и тук вече може да изпишем стотици страници но по добре да не го правим защото е безмислено.Аз съм за нека всеки да се радва на живота както може и както иска естествено без да пречи на околните и ако същевременно се развива в положителна посока може би нещата някой ден ще се подредят.

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.