Чехов под чехъл

На 29 януари 1860 година се е родил в Русия бъдещият лекар и писател, майстор на късия разказ и дълбокия размисъл в литературата Антон Павлович Чехов. Бил е непоправим човеколюбец и е изпреварил съвременниците си с обичта си към животните не заради ползата от тях, а просто като домашни любимци. Когато го посъветвали, вече като прочут писател, да си почине малко, той се оплакал, че лекарите му казват да се лекува с безделие. “Опитвам се да не пиша”, написал той по този повод.

Много е написал и оставил след себе си като повод за размисъл. Но има негови мисли, които в днешната инкарнация на империята на злото няма да публикуват за нищо на света в този “руски свят”.

Като цитата от негов разговор с Максим Горки, в който дава оценка на това що е то  руснакът. Мнението му напомня на отношението на основателя на оперното изкуството в Русия Иван Глинка, който се съблякъл гол на границата, хвърлил си дрехите на руска земя и се зарекъл никога повече да не се връща там.Това е то истинското величие на малцината наистина велики тамошни люде. Състои се във факта, че не са робували на “величието” и са били безпощадни в разобличаването на мита за “великия руски народ”.

“Цялата Русия е страна на някакви лакоми и мързеливи хора. Ужасно много ядат, пият, обичат да спят през деня и хъркат насън. Психологията им е кучешка- когато ги бият тихо скимтят и се снишават. Когато ги погалят лягат по гръб с лапичките нагоре и махат с опашчици…”

Не е случайно, че днешните московци знаят за писателя само това, което им е позволено. Чехов е под чехъла на буйстващия днес руzки шовинизъм. Щеше да е в затвора за подобни думи в държавата, в която арестуват за публичното произнасянето на думата мир дори и самотни демонстранти, държащи в ръка “Война и мир” на Толстой.

 

 

6 мнения за “Чехов под чехъл”

  1. Любимец ми е Чехов. Преди всичко хуманист, сравнявам го с нашия Йовков и шовинистичната нотка /каква ти нотка, то цяла симфония, но изразът е такъв!/ у руската класика като цяло му е чужда. И как не, щом за природата на руснака споделя: „Какво искате, уважаеми, от нас, отломки на крепостничеството?“.

  2. Като изчегъркаш ,Русина ще изскочи Татарин ,май Чехов го беше казал,Чехов Може да е Хуманист,само че там такива в Рассия много не ги долюбват,там обичат силоваците ,Спецназовци ,Росгвардия ,Смершовци ,Ахмат Сила сега девушките много харесват Брадатите Кадировци високи бабайти с черни бради ,с барети ,калашници,ето скоро четох за един ,Чекист в расо ,Балашов или какъв беше ,с забрана да посещава ЕС,но дошъл сега Феесбешника Поп ,с стара Италианска Виза ,по покана на Нашият синод,значи и Българското и Рулото Православие е подчинено на Едни у същи Государи нищо духовно няма в това

  3. Как да стигне този текст до повече хора? Как да разбият табутата в руската колония България. 40 години на Мойсей и племето в лутане из пустинята наближават?

  4. А ето и още нещо от “тюрма народов”. Според доклад на самите РЖД средната техническа скорост на влаковите композиции е паднал през миналата година до нивото на 1960 година и е 40.6 км/ч., а “участъковата”, т.е. включваща престоите на гарите е 35.7 км/ч. Прогрес.
    Ще добавя един цитат на Па̀влов (да същия академик – физиолог – Нобелов лауреат):

    “Должен высказать свой печальный взгляд на русского человека — он имеет такую слабую мозговую систему, что не способен воспринимать действительность как таковую. Для него существуют только слова. Его условные рефлексы координированы не с действиями, а со словами”

    “Народ, который блуждает по Европе и ищет, что можно разрушить, уничтожить только ради развлечения” – Достоевски

  5. Чехов е бил изпратен на почивка в Сахалин като лекар на тамошната каторга. Глинка е основоположник на руската пианистична школа – голям пианист и в двете направления – пиано и чашка. Негови последователи са Даргомижски, Мусоргски, Глазунов също велики пианисти и в двете направления.

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.