Мито платено, Китай отвръща урод…пардон, на удара

Митата на Тръмп срещу целия свят очевидно определят като главна мишена Китай не само защото надхвърлят 100-те процента увеличение ( т.е. 5 пъти повече от увеличението за ЕС), но и заради значимостта на китайската икономика за световното търговия.

Ето защо реакцията на втората икономическа сили в света се очаква с повишен интерес. И тя се появи днес, като обяви 84 на сто мита за американските стоки. На война като на война.

Със своя прогноза изпреварващо излезе престижното британско списание The Economist.

Не знам дали авторите на текста, които в The Economist винаги са сред най-големите професионалисти, намекват за философския принцип с 2500 годишна давност, според който търпението ти да изчакаш достатъчно дълго на брега на реката ще бъде възнаградено с това покрай теб да мине трупът на твоя неприятел. Именно в това, че Америка на Тръмп явно не може да бъде приятел, се състоеше и първата официална реакция на Пекин след обявяването на митата на Тръмп. “Такова нещо не се причинява на приятели”, се казваше в тази реакция.

The Economist смята все пак, че е възможно Пекин да  изчака задълбочаването на негативните тенденции в американската икономика, като растежа на инфлацията, вместо да реагира бурно на враждебните американски мита. Списанието се позовава на свои източници в китайското ръководство, предричайки такъв вариант.

След като вече съм припомнил станалата банална от често повтаряне максима за трупа и реката, приписвана на Конфуций, карам нататък с още една баналност: “не дай Боже да живееш в интересни времена”, както казва китайската мъдрост. Интересните времена явно вече са настъпили по отношение на световната търговия. Кой ще надделее: шлифованото с хилядолетия конфуцианско търпение или прибързаната арогантната агресивност на тръмпизма.

Във всички случаи Китай е далеч, по-далеч по централизирано управлявана държава от САЩ, където едноличното перчене на Тръмп не го прави господар, какъвто е Си Дзипин в Китай. Китайският отбор, образно казано, е строен на терена. Дисциплинирано чака сигнал за нападение. В същото време свадите в американския отбор вече преминават във взаимен побой между играчите (самият Мъск остро възразява вече срещу митата).

 

 

 

 

 

 

В предишния си брой The Economist също засегна темата за ефекта от митата върху Китай, предричайки, че те по-скоро биха направили Китай “отново велик”.

 

 

 

 

 

 

 

Предстои да видим как евентуален натиск на отприщени китайски стоки ще се отрази на българското производство и на новопокръстените пекинофили у нас, които отдавна са във възторг от хибридния успех на китайския комунизъм в икономиката, стъпвайки на принципите на западния капитализъм.

Китайски външен министър Ван И вече посети москва и предизвика въпроси сред наблюдателите по света дали не е обсъждал възможностите на Пекин да повлияе върху американската политика чрез своите позиции като втори най-голям кредитор на Вашингтон след Япония в размер от 761 милиарда $, което да доведе до т.н. дедоларизация в международните разплащания.

Трусовете продължават. Карат ме да си спомня знаменитата фраза на гениалния учен Стивън Хокинг, предупреждаващ, че човечеството може да се самоунищожи. По този повод възкликнал “ Спрете земята, искам на сляза”. 

 

 

 

 

 

 

 

Със злодеи, като Путлер, който заплашва с ядрена война и меголамански егоисти, като Тръмп, този сценарий не изглежда чак толкова налудничав.

5 мнения за “Мито платено, Китай отвръща урод…пардон, на удара”

  1. Аз все пак се съмнявам, че Русия има какво да предложи в тази битка. По-скоро може да се окаже в ролята на магарето, хайде и аз да използвам поговорка, когато атовете се ритат.
    И тук ще вметна, че ЕС също обяви своя отговор, който е да наложи мита на стоки за $22 млрд. Първите реакции бяха за скромен отговор, но после някой забеляза, че всички стоки в списъка идват от “червените щати” и определението се промени на “фокусиран отговор”.

  2. Какво е определението за интересни времена. Може би когато събитията се случват толкова бързо, че не смогваме да коментираме:
    https://finance.yahoo.com/news/live/stock-market-today-dow-sp-500-nasdaq-soar-as-trump-announces-90-day-pause-on-tariffs-for-most-countries-ups-levies-on-china-133616912.html

    Тръмп обяви (все пак) 90-дневна пауза за митата, Китай е извън изключението.

    Nec Hercules contra plures.

  3. Митата на Тръмп: Икономист разкри фатална грешка в изчисленията
    https://www.msn.com/de-at/nachrichten/other/trump-z%C3%B6lle-%C3%B6konom-offenbart-fatalen-rechenfehler/ar-AA1Cwpmb?ocid=msedgdhp&pc=U531&cvid=5ac668aac8464998be6885e1f0e91fbc&ei=5
    Известен икономист отправя сериозни обвинения срещу търговската политика на администрацията на Тръмп. Брент Нейман, професор в Чикагския университет и бивш служител на Министерството на финансите на САЩ при президента Байдън, обвинява Белия дом в масово погрешно тълкуване на научните му открития – широкообхватните последици са добре известни.
    В статия за New York Times Нийман обясни как неговото изследване е било погрешно използвано, за да оправдае нивото на “реципрочните мита”, обявено от президента Доналд Тръмп. Всъщност, според Нейман, изчислените проценти са около четири пъти по-високи, отколкото позволява неговият анализ.
    Администрацията на Тръмп наскоро обяви нови мита: фиксирани 10% върху целия внос в САЩ, за някои страни дори значително повече – например за италианско кафе, японско уиски или азиатско спортно облекло.
    Мерките бяха оправдани с принципа на “реципрочност”: страните, които налагат мита върху американските продукти, трябва да бъдат помолени да плащат повече в бъдеще.
    Но според Нейман това оправдание е изградено върху фалшива основа. В публикуваната методология на Търговската комисия на САЩ (USTR) се прави позоваване на проучване, по което Нейман е работил заедно с трима други икономисти. Въпреки това, централен параметър на изследването – така наречената “преминаваща” стойност – е приет неправилно.
    Грешки в изчисленията с голямо въздействиеПо-конкретно, въпросът е доколко тарифата влияе върху цените на вноса в САЩ. В изследването на Нейман и неговите съавтори например е открит пробивен ефект от 95% в предишни мита върху китайските стоки – това означава, че ако се наложи мита от 20%, цените се повишават средно с 19%.
    Брент Нейман е професор по икономика в Booth School of Business на Чикагския университет. От 2022 г. до началото на тази година той служи в Министерството на финансите на САЩ под ръководството на Джо Байдън като съветник на министъра и заместник-държавен секретар по международните финанси. Основните тарифни изчисления на администрацията на Тръмп се основават на неговото проучване.
    Администрацията на Тръмп обаче изчисли във формулата си преминаваща стойност от само 25 процента, което според Нейман нито съответства на състоянието на изследванията, нито може да бъде оправдано със собствената му работа. В резултат на това изчислените мита бяха четири пъти по-високи, отколкото би трябвало да бъдат според Нейман – дори ако приемем, че целта на икономическата политика на Тръмп за премахване на двустранните търговски дефицити изобщо има смисъл.
    Плановете на Тръмп “икономически безсмислени”Нейман критикува не само техническото прилагане на тарифната формула, но и основната цел: администрацията на Тръмп иска да използва митата, за да компенсира търговския дефицит с отделните страни. Според Нейман това няма икономически смисъл. Търговските дисбаланси се дължат на много фактори — като разпределение на ресурсите, специализация или равнище на развитие — и не непременно на нелоялна търговия.
    Той се позовава на известен цитат на нобеловия лауреат Робърт Солоу: “Имам хроничен дефицит с фризьора си, той не купува нищо от мен”. Точно както този пример не казва нищо за икономическото неравенство, търговският дефицит със Шри Ланка не казва нищо за търговските бариери.
    Исторически високи мита – с глобални последициСпоред Нейман обявените сега тарифи са не само икономически съмнителни, но и исторически безпрецедентни: с новата политика средните мита в САЩ ще достигнат най-високото си ниво от над 100 години. Те засягат не само големи икономики като Китай или ЕС, но и по-малки държави като Йордания или Замбия.
    Затова Нейман настоява: Цялата методология трябва да бъде преразгледана или отхвърлена. “Но ако това не се случи, трябва поне да разделите резултатите на четири”, казва икономическият експерт.

  4. Ну что ,и където сите Турци там и гол Хасан ,сега и Батюшките се чудят в какви пари да си кътат спестяванията ,във Вражеският Долар и Евро против които уж постояно плюят ,,до скоро като идваха на море в Болгария все пресмятаха цените ,в сколко долара стойт и за Китайския Юан взеха да се Хвалят че сега започнали да го ползват ,на рублата никой не вярва както винаги ,сега е момента да въведат новата БРИГсова валута ,за която вече никой не говори

  5. “Ако Китай окупира Тайван, щели да му вдигнат митата на 100%.
    Тръмп му ги направи 104%…Е, и сега какво!?
    Ако Китай наистина окупира Тайван, ще му върнат 4% ли!?”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.