Ако Радев иска да се порадва по-дълго на еднолична си власт, ще трябва да успокои Брюксел

Победителят на изборите в България избра да се рекламира с ръкостискане с военнопрестъпника путлер и сега се намира в оправдателен режим. Не пред своите гласоподаватели, а пред западните съюзници и особено пред европейските сред тях. Дали е калкулирал риска да си разкрие картите толкова явно след дълги години мимикрии и словестни еквилибристики защо държи на думите си “Крим е руски”? 

Няма как да не е знаел какъв  ще отзвукът сред лидерите на ЕС, предпочитайки първо да грабне колкото се може повече електорална подкрепа в България, след което да му мисли как да поправи щетите от пукнатините на своя образ в Европа.

Ще опита ли сам да се извади за косата (каквато няма) от блатото, в което нагази от лакомия за повече власт в София срещу по-малко уважение в Брюксел?

В подкаст на брюкселското издание Politico, меродавно за процесите по върховете на организацията, коментиращата изборите в България Sara Wheaton на практика не каза нищо ново за притесненията, че се очертава българско сближаване с Москва.Тя остави без коментар излъчените в подкаста думи на Радев пред Асошиейтед прес в нощта на изборната му победа относно намерението му да запази проевропейската позиция на България. 

Самият факт, че Радев безпрецедентно си изпроси някоя чужда медия да му зададе въпрос на излизане от НДК, за да може да издекламира явно заучения си предварително текст, говори за желанието му да успокои ядосания Запад от демонстрацията му на близост с рашисткия диктатор. Ще трябва явно да се постарае доста повече. Във всички случаи вече няма да може да увърта и да оставя аудиторията да се чуди дали все пак няма да се държи на дистанция от режима в москва, след като така драстично сам я скъси с демонстрацията на ръкостискането си за предизборни цели. 

Всички, които следят действията му, очакват повече и по-ясни знаци. Ще бъде интересно да видим за коя западна медия ще даде първото си интервю в новото си качество на едноличен управник на България. Преди изборите той избра да говори пред левичарския “Берлинер цайтунг”. Това определено беше сигнал за ориентацията му по оста ляво-дясно.

Към кое семейство в Европейския парламент ще заведе бъдещите си евродепутати Радев след изборите през 2029 година, за да измести ценения досега принос на ГЕРБ за ЕНП в това отношение?

Коя столица ще посети първо Радев като премиер, какъвто със сигурност ще стане?

Ще материализира ли приказките си за подобряване на отношенията с московията с официална визита там?

Кой ще бъде избран от него за външен министър?

Всички тези въпроси нямат отговор вече четвърти ден след неочакваната от никого негова голяма му победа, надхвърляща в пъти прогнозите на социолозите. Наслаждава й се все така за домашна употреба, но трудното му предстои. Ще му се наложи да поправи счупения си образ през европейските съюзници. 

Коментаторът Алексей Макарин обясни за руската публика в мрежата защо Радев неизбежно ще трябва да умилостиви Брюксел. България, например в сравнение с Унгария, е сред най-зависимите страни в ЕС от европейското финансиране. Получава годишно по 4,15 милиарда евро от ЕС, което е подарък от 630 евро на година за всеки българин. Това е все едно РФ, с нейното население от 146 милиона души, да получава годишно 92 милиарда евро или повече от 8 трилиона рубли, изчислява Макарин. При това, добавя той, става дума за инвестиции в инфраструктурни проекти, като пътища и транспорт, медицина, образование, екология.

С други думи, предизборните сметки на Радев, който ядоса съюзниците от ЕС, са едно, но друго е реалността, с която ще трябва да се съобразява, ако иска да управлява една доближаваща се до европейските стандарти България, а не равняваща се по все по-изоставящата от тях московия, в която заплатите и пенсиите отдавна дишат прахта на българските.

Така че ръкуването със злодея се оказа печеливш номер като за пред българските му избиратели, но ръкополагането на Радев като желан партньор в Брюксел тепърва предстои да се случи при условия, които не той диктува. Там тези номера не минават и той го знае добре от опита си на президент, който никога не е казал “не” на форумите, в които е участвал там.

 

 

 

 

Остава да припомня, че мнозина от ръкуващите се с военнопрестъпника имат нерадостна съдба, а Радев със сигурност би искал да се порадва на едноличната си власт колкото се може по-дълго.

 

23 мнения за “Ако Радев иска да се порадва по-дълго на еднолична си власт, ще трябва да успокои Брюксел”

  1. Да успокои Брюксел ще му е трудно, но да успокои нас – още по-трудно! Площадите ни чакат, но този път лозунгите ще са от унгарски тип!

  2. Сега авторът на “80% от българите са дебили” поддържа ли твърдението си за проазиатското гласуване, дори след изборите не спират да го канят в големите манипулаторски телевизии.
    Вчера по TV1 се каза че просто се завърта триъгълника и идва ред на следващия – Борисов, Пеевски, Радев.
    Въпреки, че Пеевски има по-различна роля, не е триъгълник като добавим Симеон и Трифонов.
    Изборите ми приличат на договорка, при коята няма да се закачат наши и ваши, но някой трябва поне да бъде отлъчен или не, ако решат да наглеят.

    На президентските избори ще пратят москвофил в евроцелофан. Трябва да е изявен и познат, да не се рискува и да спечели на първи тур.
    Радев може да върне услугата на Борисов, да издигне слаб кандидат и да изпрати Борисов президент, но за целта той не трябва да става депутат.
    Вариантът с някоя другарка, получила орден първа степен тази година също е възможен, но е по-скоро резервен.

    И тогава чрез референдум или закон може да въведат президенстка република. После Брикс, прабългари, Алтай, китайците са ни древни братя, виетнамците сме братчеди, палестинците баджанаци и т.н.

    Само не ми казвайте че ще излезнат хората по площадите. Видя се какво направиха излезналите по площадите, без дори да се разбере.
    Ако проевропейските хора искат да се противопоставят, трябват не само нови, проверени хора, а нови партии. Най-добре е една силна, но да не мечтаем много.
    Трябва задължително гласуване, щом не гласуваш ти се ограничават достъп до определени държавни услуги, има го другаде.

    На гласувалите в чужбина, лицемери. Някои се похвалиха как са се продали, знае се и как става организацията. Зачести културния износ в чужбина.
    В САЩ, Канада, Западна Европа, Япония и Австралия процентът копейки е не по-малък отколкото в България. Дори в Русия има негласували за най-крайните партии които не влязоха, Радев бие Копейкин в Москва. Почти да повярвам че той няма общо с Русия.

  3. Площадите чакат ,Народа в София на Протест срещу Рачо ,Рублев ,след няколко месеца сега ще му даваме 100 дни ,да видим какви каши ще забърка,,никой са не си прави илюзии че този човек идол ,ще работи за България ,нито заплати ,нито доходи ,нищо няма да се увеличи ,при негово управление ,макар че Българският Робин Худ ,обещава че ще взема от Богатите и ще дава на бедните ,

  4. Jack Daniels

    В десетката, с всичко казано от вас съгласен на 100%, само за задължителното гласуване – не!
    Помислете ако бяхме постигнали оня ден Унгарската избирателна активност (80%) – колко ли щеше да вземе Радев?
    Според мен над 55% и около 160 депутати!
    Не си правете илюзии, моля ви!
    Щом 70% от участвалите млади хора на протестите, и то в София, гласуваха за Радев..смятайте!
    Поне в София, поне в 23-ти и (или) 24-ти МИР да бяха победили ППДБ!
    Да, ама не.

  5. Относно първото му посещение в чужбина мисля, че няма съмненеие: др. радев ще посети, разбира се, москва като ще използва за претекст 9-ти май и парада на “победата”. Ще камуфлира нещата с “героичния съветски народ и неговата саможертва по време на войната” сякаш англо-американците въобще не са воювали, американците не са изпращали огромни количества всякава материална помощ и оръжия, а английските моряци не са правили невъзможното за да я доставят.

  6. 90 милиарда Евро все пак потеглят към Украйна съобщиха ,докато Путка се радва че неговият Радев може да спре Български помощи за Украйна ,потеглят други ,а вероятно и Унгарски оръжия ,а Унгария има по голяма Воена промишленост от България ,Интересно г-н Инджев ,какво мислите за плененият Българин контракник ,с автомат в ръка биещ се за Рассия сега военнопленник в Украйна ,майка му плачи само да не се върнел в Русия че той напрви признания че е измамен от Руската армия ,и с призив към други Българи да не вярват на Путин ,за нищо ,

  7. Радев е нагаждач и никога няма да застане явно срещу Брюксел в полза на Кремъл както Орбан. Затова е по-важно, че орбан падна, а не че льстчика взе категорична победа.

  8. След едни изменения на избирателния закон,гласуването стана задължително,само че не предвидиха санкции при негласуване,така че куче влачи рейс…

  9. Българин💛💙

    Може би си прав, но така няма да има съмнения и съжаления, какво още е можело да се промени. Според мен повечето които не гласуват са сред най-критичните и оттам по-трезви. Трудно е да се каже, но всички които знам, които не гласуват са проевропейски.
    Те и сега може да направят един референдум и имат 1млн гласа.

    Другото, което забравих е броя депутати, много са и се чудят какви глупости да правят – наполовина е по-добре.

    Електронно гласуване, щом може да се прехвърлят така успешно милиарди долари, може и да се гласува.

    Много се говори за съдебни реформи, ами Италия как го направиха. За начало слагат на всички главни прокурори досега трицифрени присъди.

  10. Много хора обясняват , че Р.Радев бил взел пълната власт в държавата, че бил щял да има едноличната власт. Да на пръв поглед е близко до ума, но така ли ще е.
    Все пак той ще зависи и от парламента тоест от народните представители и от мнозинството. Абсолютно сигурно ли е че народното събрание ще му изпълнява послушно каквото той му поръча. Ще бъдат ли депутатите от неговата партия три синджира роби като на Бойко Борисов. Те също имат интерес да изкарат един дълъг спокоен парламентарен мандат. Ще се съгласят ли да гласуват някакви резки движения. Имайки пред очите си примера от близкото минало ще са много внимателни и много бавни. Те знаят, че късмета е непостоянно нещо. (Съгласете си че в този изборен успех наред с парите и пропагандата имаше и голяма доза късмет).
    Ще гледат да не дразнят никого. Ще се държат здраво за депутатските си столове защото Те много добре знаят, че станат ли някакви катаклизми , дойдат ли едни предсрочни избори, край. Няма вече . Ни депутатска заплата ни депутатски кюфтета ни жълти павета. (От провинцията съм.) Абе спомнете си депутатите на ндсв-то събрани от кол и въже кариеристи.
    Както казва Манол Глишев за да управлява Радев дълго, трябва да не прави нищо и да не говори почти нищо. А като гледам досега той точно натам се е ориентирал.
    Най-големите бели може да се опита да ги направи в последната година от управлението. Като това не е задължително.
    Твърде вероятно е да ни очаква едно безвремие.
    Да много вероятно е да започнат да подменят кадри и администрация на всякакви възможни нива бавно и с дългосрочни цели. Да твърде вероятно е това да са промосковски кадри. Много от радевистите си мечтаят за модела Путин на мястото на модела Пеевски-Борисов. В модела Борисов безспорно има руски елементи , но като цяло той си е наш бай ганьовски модел.
    Прилегна им някак си на посткомунистическите българи.
    Но да се въвежда пунинизма в България е вече късно.
    Тайминга им не съвпадна.
    А и ще я има ли Русията след четири години.
    Като гледам все повече буксува на СВО.
    А Зеленски все по окопитен.

  11. Фактите говорят,че във всяко НС е имало депутати които се отлюспват и сега ще има такива,дано да са от проруската партия..

  12. В началото ще пипат с кадифени ръкавици, няма да правят резки движения, но няма да има резки движения и в положителна посока – разграждане на модела Борисов – Пеевски. Ще има задкулисни разговори на тежки софри, зад тъмни завеси, на тайни места за препакетиране на плячката..
    Наесен немного хора ще си спомнят зулумите на ББ и ДП – хеле па ДженЗи-тата – тях Животът ги върти на бързи обороти – и тогава цялата преса ще се насочи срещу демократичните депутати.
    Само гледайте!

  13. Уважаеми г-н Инджев, уважаеми съфорумци, преди 10-тина години споделих на няколко места, че РРадев е продукт на съвместната работа на ген. Решетников с ген. Стоименов. И докато Решетников през 2016 и 2022 г доста напоително разказваше какви задачи има РРадев…. то едва сега Стоименов публикува “програмата” на Радевото управление. Еднолична власт, нова Конституция, ново държавно устройство, тотална смяна на кадрите, нов икономически модел, нова външнополитическа и военна ориентация. Интересно е какво ни готвят. Също не намирам никаква информация за учредената в нелегалност нова партия на РРадев във Велико Търново на 17-ти. Ако имате информация, моля да я споделите с нас. Все пак тук научаваме доста неща липсващи в публичното пространство.
    подпис: Русия е проказата на планетата Земя, а РРадев е нейния бацил в България.

  14. На радэв не му остава нищо друго, освен да застане срещу Брюксел на мястото на орбан, след като за това е бил трениран и програмиран през целия си съзнателен живот.
    Не очаквам и да престанат постоянните медийни нападки срещу ППДБ, сякаш те са виновни за всичко, което няма да му се получи на радэв във вътрешнополитически план.
    Изобщо: да се стягаме за площада.

  15. Проблемът на зеленото чорапче е, че ако се съобразява с Брюксел, властта му няма да е еднолична.

  16. Все пак, кога решетниковият фатмак е бил “неЗАВИСИМ” , след като ВИНАГИ е бил само номенклатурен казионен кариерист от БНАь,, назначен с постоянни “връзки” и протекции от своите ЗКПЧ-та и ченгесарските от КДСь?????
    Дори самият му чекистки кУраторЬ и водещ афицерЬ – чекисткият геЙнералЬ РешетниковЬ може да потвърди това, нали!!!
    И не, няма как лумПенЬ РАБЬев да получи такива “изборни” “резИлтати” без “помощта” , и без да е подчинен на своите ченгесарски и чекистки РУБЛОвладелеци и сутеньори!
    Такива “чудеса” не стават дори в детските приказки.
    Но , след неговият сътрапезник Орбан, аз вече не вЕрвам и Брюксел да “вярва” на крокодилските им сълзи!!!
    Затова трябва да дадат всичките еврофондове на Украйна, без дори да си правят някакви “илюзии” за туземният казионен фатмакЬ и неговите кукловоди, от света и у нас! Същото важи и за неговите падруги в Европа – Орбан, фицУ, бабичЬ и т.н.. Включително и туземните мУтриарси и бандити фараони – бокоТИКВАТА и неговият магнитски сводникЬ ДерибеЙлянЬ праССеевскиЙ.

    Те “разбират” само от директен бойкот и ембарго , и трябва Брюксел да им купи еднопосочен билет, и – чемаАданЬ-вАкзалЬ-хУйлостанЬ!
    Нека да си ходят в сибирският бардак на техният вЕрховенЬ чекистки сутеньор Хуйло!
    Европа НЯМА никаква “нужда” от путлерастките “труженички” на Хуйло, като тях!

  17. @Jack Daniels: напълно сте прав. На площадите не може да се разчита. Видя се кой е събрал основната част от площадния вот (и това е така дори и да има манипулации) включително и в София.

    Прав сте и за нуждата от нови евроатлантически партии с нови лидери и нов подход. В предишните статии някой беше коментирал, че е добре, че избирателната активност не е била по-висока защото резултатът от вота би бил още по-лош. Не съм съгласен. При огромното количество путинофилски партии, този вид избиратели бяха масово мобилизирани и гласуваха. Този път (а и предишни) не гласуваха много евроатлантически ориентирани хора натрупали отвращение от (1) корупцията свързана с ГЕРБ и (2) от многото спорни моменти натрупали се около лидерите на ПП-ДБ. Особено на ПП, където подозирам, включително въз основа на пряко лично познанство, че част (подчертавам не всички) от лидерите са подставени лица на Решетников. Изнасилването на софиянци с ДС кмета (с много съмнителен произход на капиталите, силно отличаващ се от официалната легенда), странни назначения (аз съм Наско и далеч не само), съмнителна репутация в бизнеса преди влизане в политиката, ДС/ЦК произход на много от тях, влизане в политиката чрез Радев, отстраняването на независими и честни хора с гръбнак и позиция (Божанков и Лорер)…. Превръщането на езика на омразата в норма (Борисов трябва да отговаря за делата си и не може да е над закона, НО това не може да се извежда като приоритет пред запазване на геополитическата ориентация на страната или в обобщено отношение към цяла партия). В това направление скоро имаше и изказване на Радан Кънев, който за мен е един от най-смислените политици останали в проевропейския спектър в момента. Корупционната репутация на ГЕРБ и пробойните в политиката на ПП (в много, много по-малка степен на ДБ) доведе до апатия точно в проевропейските избиратели. Не беше правилно, но беше много силно и продължително предизвиквано, и хората поддадоха. И имаме това което имаме в момента. Резултат в контраст със социологическите изследвания показващи около 60% обществена подкрепа за членството ни в ЕС и поради причините изброени по-горе фалшиво свръхпредставяне на путинофилите в парламента.

    Какво готви разведевателная служба около резидента вече започва пробно да се озвучава за да се сондира обществената реакция https://pogled.info/bulgarski/izboren-triumf-na-radev-a-sega-nakade.191475

    Може да ни провърви понеже:
    – оранжевият полуидиот вероятно е пътник след Ноември- това е критично важно да се случи и изглежда напълно вероятно
    – икономиката на матушката се срива и, особено ако техният коз (trump) падне, режима може да му се наложи да се фокусира на вътрешните си проблеми https://faktor.bg/centralnata-banka-ruskata-ikonomika-pod-ogromno-naprejenie

    Междувременно можем да си помогнем сами като проевропейските хора се обединим около обща кауза, която да поставим като водещ приоритет и да помним, че всичко останало, макар и много важно, не може да бъде причина за разделение по тази кауза.

  18. @G_G

    Борисов (както всички HAC!) трябва да отговаря за делата си и това ми подсказва не омраза (бацэ ми е безразличен), а усетът ми за справедливост. Дали това ще се случи или не, ще бъде лакмусът за успеха или неуспеха на новата еднолична власт.
    А дългият ми опит на полупрофесионален политически наблюдател ми подсказва, че търпимостта на народа към радэвата номенклатура няма да продължи дълго, така че е в интерес на всички да не се опитва да копира гЭрб в наглостта, глупостта, некадърността, двуличието и крадливостта.

  19. G_G

    Божанков е пич, доста хора са(и аз) на мнение че сгрешиха като го изгониха.
    Ама бил сменил партията, ами като има основателна причина защо не, България също смени доста партии. Партиите в днешно време са като компании, може да фалира, да се смени собственика, да не ти харесва. Ако са две като в САЩ е по-рядко. В ПБ колко са техни кадри и колко от други, ама там е по-тихичко. С Пейков май също загубиха гласове, доколкото прочетох.

    Над ДБ стои сянката на някой по-важен, до който вероятно се допитват и няма лошо, но генерала трудно може да замести Костов като лидер.
    Ситуацията като структура и организация наподобява на АБВ от другата страна, някой силен зад един, където не искам да го споненавам. Но там избирателите им не гледат така критично на коалиции и дружинки. Те са принципа важно е да влезнем, после ще делим, да бият “Шорош”, нали така го пишат, защото ги е страх че следял всичко и щял да пусне самолет да ги напръска за да станат джендъри 🙂 .

    Винаги имат готови отговори на всичко за всеки. Защо Кандев се оплаквал, имал власт, да се оправя? Когато Гешев се оплакваше, Борисов, Пеевски, може, макар че тяхното сами си го правят. Сега скроиха един театър на пресконференцията на герб как им се кара някаква лелка, че били за Зеленски, за либерали, пародия.

  20. @симпатизант/ка на ППДБ: успеха на новата (и която и да е друга) власт се определя от способността ѝ да обезпечи съвкупност от (1) върхoвенство на закона, (2) развитие на икономиката и стандарта на живот на населението на държавата, (3) свобода на словото и политическа свобода и плурализъм. Ретроспективно, управлението на ГЕРБ:
    – беше успешно като икономически резултати (доколко плод на добри икономисти, доколко на късмет че управляваше по време на навлизането на пари от еврофондовете е друга тема)
    – но беше и тотален провал по линия на върховенство на закона (което с основание отврати много българи и създаде усещане за социална несправедливост)
    -и с много сериозни грехове по отношение на свободата на словото.

    Отговорността на Борисов пред закона е важна, но не може да бъде основен лакмус за (не)успеха на новата власт, защото има много по-важни задачи за които едно редовно правителство отговаря. Също така не виждам защо безспорното корупционерство на Борисов е по-важно от Боташ, от обоснованите съмнения за държавна измяна на Радев, или от съмнителният произход на капитала на фалшиво претендиращите за морал ДС принцове и принцеси (които много добре се ползваха и продължават да се ползват от корупцията около еврофондовете за иновации, тегхнологии етц. и по времето на ГЕРБ и след това). Да, нека Борисов бъде разследван, съден, осъден, но ако останалите изброени останат ненаказани нима това не е съизмерим провал. Мисля, че точно избирателната свръхфиксация (преднамерено представяна като най-важна от всички проблеми и приоритети) върху корупционните скандали свързани с Борисов (сами по себе си важни, но далеч не единствено важни особено в контекста на заплахата за открит евразийски завой) доведе до резултата от последните избори. Който е пореден провал на ниво общество, защото този път в България наистина има предпоставки за еднолична концентрация на власт (и то от потомците на отечествения фронт) каквато в такива пропорции през последните поне двадесет години не се случи.

    Не знам какво да мисля за “търпимостта на народа”. GenZ-тата, които вече имат право да гласуват не знаят какво е диктатура, не помнят 1990-те и в огромната си част са много слабо информирани и непривикнали критично да осмислят сложна информация (TikTok и YouTube shorts са си свършили работата). Видяхме кой обра площадния вот. Напоследък чувам много двадесет+ годишни които с убеждение казват, че в Русия понеже се и самодостатъчна перспективите и животът са по-добри отколкото в западащия ЕС :Д. Не ги упреквам. Пътували са в ЕС, никога не са пътували извън него (по дълъг живот в САЩ или Русия са много отрезвяващи) и са малограмотни и с лимитирана способност за критично мислене (GenZ е първото поколение с когнитивен спад на PISA тестовете, спрямо предходните поколения, а БГ традиционно е на дъното в тези тестове).

    В допълнение фрагментираното състояние на опозицията, силно наподобява онова в Унгария при възхода на Орбан, а той се удърша на власт шестнадесет години.

    Моята прогноза е, че новото правителство частично целенасочено, частично поради некомпетентност ще се провали и по трите параметъра:

    – провал в икономиката: Заеми с цел поддържане на възнагражденията, възможно растяща инфлация, спад на кредитния рейтинг и гръцки сценарий. Вписва се в опит да се дискредитира еврото. Ще мине леко понеже в началото ще се раздават пари “на корем”.

    – провал в правосъдието: възможни са показни действия срещу Борисов и Шиши, но може и да няма такива (те имат твърде много компромати, а служебните правителства са натрупали голям корупцинен багаж в стил Копринков). Много е възможно олигархичните кланове зад политическите проксита вече са се разбрали помежду си. За Боташ и други проблемни сделки, шпионски скандали и прочие няма изобщо да се отвори и дума.

    – провал в свободата на словото и политическия плурализъм: комунягите мразят такива работи и много журналисти и политически мислители ще имат проблем. По този параметър в БГ е зле от много време заради голямата концентрация на медийна собственост от малък брой олигарси, но сега ще се хлъзне съвсем в посока Беларус.

    Най-черните сценарии може и да не се реализират ако Матушката катастрофира окончателно икономически и защото на олигарсите зад Радев еврохранилката им е скъпа.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.